Skip to content

Podcasty

Na sídlištích bydlí celá třetina obyvatel Česka. Ceny za panelákové byty rostou enormní rychlostí, i přestože se o nich tvrdí, že nejsou příliš kvalitní.

Kdo rozhoduje o budoucnosti čtvrti, ve které žijeme? Místní nebo investoři? O proměnách Holešovic vypráví prodavačka z vietnamské tržnice, členka projektu komunitní zahrady a také aktivní starousedlice, která se střetla s bezohlednou developerskou výstavbou.

Dřív bylo zvykem říkat “Karlínu a Libni zdaleka se vyhni”. Dnes to svým způsobem platí taky – ale tentokrát pro lidi s nižšími příjmy. Své příběhy sdílí provozní zaniklé legendární Pivnice u Fandy, pamětník romské karlínské komunity a nájemnice, které čelí vystěhování ze svých bytů.

Dřív byl Smíchov známý pro svůj industriální a dělnický charakter. Dnes tu žijí hlavně auta a bují různé developerské projekty. Situaci popisuje člen místního občanského spolku, starousedlice čelící zástavbě nábřeží a bývalá obyvatelka Ženských domovů.

Co jsme ztratili, když jsme si z centra Prahy udělali pouhé kulisy pro potřeby turistů? Jak mění naše domovy logika zisku? Své příběhy vypráví zakladatel iniciativy Za snesitelné bydlení, nájemnice čelící vystěhování a bývalá zaměstnankyně knihkupectví Fišer.

Vzpurná historie dělnického Žižkova byla podhoubím pro nekonformní životní styl, buřičství a bohému. O tom, co Žižkov symbolizuje dnes, mluví studenti ze sdíleného bytu, hospodský z legendární knajpy Nad Viktorkou a skupina vzpomínajících babiček.

Úderem pandemie koronaviru se potřebnost bydlení, jako základní stabilizační životní jednotky, začala ukazovat ještě silněji, než dřív. Jaké jsou příběhy těch, které krize ohrozila na bydlení? Jak se v uplynulých měsících žilo nájemníkům, lidem s hypotékami, nebo lidem v nejistém bydlení? Co zmůžou vládní opatření a jaké postoje zaujímají někteří vlastníci bytů?

 V domě na Václavským náměstí č.p. 51 bydlelo spousta dětí. Běhali jsme s nimi po dvorku, čutali si o zeď, vydávali se na výpravy do Café Miláček, kde jsme kradli cukříky. Když nás matky svolaly na nákup, chodilo se do obchodu naproti, myslím, že je tam dodnes, jen ceny jsou asi násobně vyšší. Taky si pamatuju, jak zábavný bylo procházet z tichýho dvora, kde byly v noci slyšet netopýři a kafky a kde občas ve výřezu nebe proplula vzducholoď, ven na rušný náměstí…

JONÁŠ, VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Byla jsem po léta nájemnice v jednom ze žižkovských domů a nakonec jsme museli odejít. Majitel začal nájem vypočítávat podle “průměrné částky”, do které prostě přidal i hladinu krátkodobých pronájmů. Žižkov se svou polohou stal novou turistickou čtvrtí a komodifikoval většinu svého buřičství.

MONIKA, ŽIŽKOV