Skip to content

Paměť sídlišť

Co těší a trápí místní obyvatele?

Podcast

Na sídlištích bydlí celá třetina obyvatel Česka. Ceny za panelákové byty rostou enormní rychlostí, i přestože se o nich tvrdí, že nejsou příliš kvalitní. 

APOLENA RYCHLÍKOVÁ

Jaká je současná situace pražských sídlišť, co těší a trápí místní obyvatele, sleduje pětidílný seriál Paměť sídlišť.

Autoři a autorky nabídnou rozmanitý pohled na pětici pražských sídlišť, která byla vystavěná v různých obdobích a reprezentovaly odlišné přístupy k městskému plánování i představě o životě Pražanů.

Jižní město se svou specifickou subkulturní atmosférou, urbanisticky oceňované Ďáblice, sídliště Písnice, zatížené dramatickou privatizační historií, zdánlivě nekonečný Černý Most, kde našli útočiště třeba i karlínští Romové a Jihozápadní město – jedno z nejnovějších a stále se rozrůstajících sídlišť, kam v posledních letech přichází také stále více cizinců. 

Dokuseriál kombinuje dobové archivní materiály s barvitými osudy obyvatel sídlišť a vytváří tak nový pohled na téma, které ještě dnes budí mezi lidmi vášnivé diskuze. 

Pro někoho nepovedený experiment, pro jiné pohodlné bydlení

Na sídlištích bydlí celá třetina obyvatel Česka a dá se říct, že drží střední třídu nad vodou. Někdo je považuje za nepovedené architektonické experimenty, jiní na jejich urbanistickou strukturu nedají dopustit a Václav Havel o nich říkal, že jsou to „králíkárny“.

Jak však fungují pražská sídliště dnes? Kdo na nich bydlí, jak se tam místní cítí, co je trápí a co naopak oceňují? Proč tu ceny za bydlení rostou enormní rychlostí a kdy na pražských sídlištích nastala generačné obměna? To sleduje pětidílný seriál Paměť sídliště.

1. díl Sídliště Černý Most

Čtvrť, která se skládá téměř výhradně z panelových sídlišť. Název Černý Most pochází od místního označení dřívějšího kamenného mostu nad železniční tratí a černého kouře z parních lokomotiv. Na území dnes žije přes 22 tisíc obyvatel. Napsaly Nikola Krutilová a Barbora Matysová.

2. díl Jihozápadní město

V konkurenci šestnácti návrhů vyhrál návrh tehdy třiatřicetiletého architekta Ivo Obersteina. Obytné čtvrtě byly navrženy jako „korálky navlečené na trasu metra“ tak, že 70% obyvatel nebylo od metra vzdáleno dále než 8 minut chůze. V projektu se zrodily rohové paneláky a vnitrobloky. Napsala Alžběta Medková.

3. díl Jižní Město

Bývá označováno za největší sídliště v České republice. Dnes tu žije kolem pětaosmdesáti tisíc obyvatel. Přesně spočteno se jich vejde 7 753 na kilometr čtvereční. Napsal Vladimír Turner.

4. díl Krásné Ďáblice

Sídliště považované s brněnskou Lesnou za to nejlepší u nás. Jeho promyšlený koncept se bohužel jinde prosadit nepodařilo a v poslední době se zdá, že by ho mohly nevratně narušit developerské plány. Jak přenést toto obyvateli oblíbené sídliště do 21.století? Napsala Táňa Zabloudilová.

5. díl Písnice

Sídliště na jihu Prahy. V budoucnu by tu mělo končit metro D. V plánu je i nové náměstí a centrální park. Napsala Apolena Rychlíková.

Autoři: Nikola Krutilová, Barbora Matysová, Alžběta Medková, Táňa Zabloudilová, Vladimír Turner, Apolena Rychlíková
Rešeršní spolupráce: Tereza Plavecká, Josef Řídký, Zuzana Kubišová, Alžběta Jurčová, Tomáš Dufka, Miroslav Tomek, Eva Kopřivová
Dramaturgie: Daniel Kupšovský
Zvuk: Lukáš Vorel, Petr Janečka
Hudba: Jonáš Kucharský
Premiéra: 7. 3. 2021