Skip to content

Procházky

Smíchovské továrny nahradily obchodní a administrativní komplexy. Veřejný prostor ovládla všudepřítomná doprava. Nábřeží má být zastavěno hotelem a obytnou rezidencí. Z nákladového nádraží brzy vznikne celá nová čtvrť Smíchov City. Jak se mění sociální struktura Smíchova a co na proměny své čtvrti říkají místní?

[Procházka 13.6. a 18.7.] Z dělnického Karlína se stala jedna z nejžádanějších čtvrtí v Praze, kde průmyslové objekty nahrazují lukrativní kanceláře a tradiční hospody čtvrté cenové se mění v restaurace pro “bílé límečky”. Rohanské nábřeží se zastavuje kancelářskými komplexy a brzy zde přibude nová čtvrť Rohan City. Kdo v ní bude bydlet? A jak se oživují dlouho chátrající komplexy Kasárny a Invalidovny?

[Procházka 11.7.] Z holešovického přístavu se stalo luxusní bydlení, z továrny vyhlášená galerie a z parního mlýna moderní kanceláře. Jaké jsou pozitivní a negativní dopady těchto proměn? Jak se mění architektura i veřejný prostor Holešovic? Jaké obytné komplexy se stavěly v období první republiky a jaké se staví dnes?

[Procházka 27.6.] V centru Prahy se činžovní domy přestavují na neoficiální hotely a běžnou občanskou vybavenost nahrazují obchody a služby pro turisty. Území okolo Masarykova nádraží se brzy promění na obří kancelářský komplex a dům s obecními byty na luxusní hotel. Jak na život města dopadá privatizace a komercionalizace? A jak se místní organizují proti neudržitelnému turismu?

[Procházka 2.8.] Žižkov byl vždy dělnickou a buřičskou čtvrtí plnou hospod čtvrté cenové. Kde najdeme stopy odbojné historie a kde prostory současného vzdoru? Jak se proměnila čtvrť v důsledku vzrůstajícího turismu a financializace bydlení? Jaké nové developerské projekty vznikají na Žižkově a pro koho jsou určeny?

 V domě na Václavským náměstí č.p. 51 bydlelo spousta dětí. Běhali jsme s nimi po dvorku, čutali si o zeď, vydávali se na výpravy do Café Miláček, kde jsme kradli cukříky. Když nás matky svolaly na nákup, chodilo se do obchodu naproti, myslím, že je tam dodnes, jen ceny jsou asi násobně vyšší. Taky si pamatuju, jak zábavný bylo procházet z tichýho dvora, kde byly v noci slyšet netopýři a kafky a kde občas ve výřezu nebe proplula vzducholoď, ven na rušný náměstí…

JONÁŠ, VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Byla jsem po léta nájemnice v jednom ze žižkovských domů a nakonec jsme museli odejít. Majitel začal nájem vypočítávat podle “průměrné částky”, do které prostě přidal i hladinu krátkodobých pronájmů. Žižkov se svou polohou stal novou turistickou čtvrtí a komodifikoval většinu svého buřičství.

MONIKA, ŽIŽKOV